Nebuď jako Laďa

odLaď se!

Laďa může být v každém z nás

Někde v ulicích na něj vždycky narazíte. Říkejme mu třeba Laďa. Může sedět ve starší Fabii i v obrovském Mercedesu. Může jít třeba jen tak po chodníku nebo se prohánět na kole, ale vždycky se chová jako hulvát. Dokáže vás dokonce rozčílit natolik, že se začnete chovat jako on. A to fakt nechcete. 

V městském provozu všichni občas narazíme na nějakého „rapla“. Raplovské chování snadno přisoudíme určitému typu člověka, od pohledu nesympatickému hulvátovi, kterému „čouhá sláma z bot“. Ale ruku na srdce, nestáváme se i my občas takovými raply? Pod vlivem stresu z dopravní situace přece může snadno dojít ke zkratu u každého z nás. 

Video s Laďou

Je to chodec, který má kapuci, sluchátka a kouká do mobilu. Je to řidič, který kvůli řvoucím dětem nedá pozor při otevírání dveří a srazí cyklistu. A je to taky cyklista, kterému rupnou nervy, když se mu někdo zaplete pod kola na pěší zóně.

Laďa tady pořád řádí

Rok 2019 byl v Brně druhý nejhorší za posledních 9 let, co se počtu dopravních nehod na přechodech pro chodce týče. Podíl usmrcených pěších byl dokonce nejvyšší ve sledovaném období. Při celkovém počtu 96 nehod přišli o život tři chodci. 

Ani cyklisté na tom nejsou bohužel o nic lépe. Loňských 120 nehod znamená nejvyšší číslo od roku 2011. Naštěstí nikdo nezemřel. Pozitivním trendem je, že na cyklostezkách a pruzích pro cyklisty se loni stalo „pouhých“ 11 nehod, což je třetí nejnižší číslo ve sledovaném období. Ačkoliv podíl lidí na kolech v městské dopravě stoupá, ze statistik lze usuzovat, že na cyklostezkách a ve vyhrazených pruzích jsou cyklisté v bezpečí. 

A řidiči? Za rok 2019 v Brně evidujeme 2 777 dopravních nehod, to je o 150 více než v roce 2018. Zemřelo při nich 7 lidí a 86 bylo těžce zraněno. Celková škoda na majetku se vyšplhala na 62 milionů korun. 

Jak nebýt jako Laďa?

Hlavně to chce rozvahu, klid a ohleduplnost. Pozemní komunikace není boxerský ring ani žádné jiné sportoviště.

Pohyb po městě má být pro všechny účastníky silničního provozu co nejpříjemnější a hlavně co nejbezpečnější. Pojďme ta smutná čísla srazit dolů a porazit toho Laďu.