Sdílená doprava

Sdílená doprava poskytuje efektivní alternativu pro pohyb ve městě. Obvykle jsou dopravní prostředky propojeny s mobilní aplikací a jejich využívání je tak velice snadné. K dispozici jsou automobily, kola, koloběžky nebo skútry. Konkrétní informace o jednotlivých prostředcích najdete níže.

Carsharing v Brně

Nebaví vás starosti o vlastní auto?
Nebo žádné nemáte, ale občas by se vám hodilo?

Objevte výhody carsharingu pro jednotlivce i firmy:

  • Pokud vlastním autem najedete do 10 tisíc km ročně, pak je pro vás carsharing nejen pohodlnější, ale i levnější než vlastní auto srovnatelné kategorie a stáří.
  • Průměrné stáří aut v ČR je kolem 15 let. V carsharingových flotilách je to do čtyř let, takže budete jezdit auty, která jsou výrazně bezpečnější a pohodlnější.
  • Většinu sdílených aut lze v Brně parkovat v modrých zónách rezidentního parkování.
  • Sdílené auto si vyzvednete samoobslužně mobilem přímo na ulici i v noci nebo o víkendu.
  • Sdílené auto si lze půjčit na jakoukoliv dobu, od několika minut, hodin, až po celé dny. Platíte jen za čas a ujeté km. Odpolední výjezd do obchodního domu s nábytkem vás může vyjít na 200 – 400 Kč včetně paliva.
  • V Brně je několik poskytovatelů carsharingu a můžete si vybrat toho, jehož podmínky vám vyhovují nejlépe.

Carsharing pro jednotlivce

Soukromí uživatelé carsharing nejčastěji využívají pro větší nákupy, víkendové výlety nebo zimní a letní dovolené.

Bydlíte-li v centru Brna nebo v jeho okolí a do práce jezdíte MHD, na kole nebo chodíte pěšky, pak vám vlastní auto nedává smysl ekonomicky, ani z hlediska uživatelského pohodlí. Přejdete-li na carsharing, nemusíte řešit přezouvání pneumatik, STK, garanční prohlídky, platby za rezidentní parkování, dálniční známky, pojištění
a podobné „radosti“. Jen nasednout a jet!

Carsharing pro firmy

Firmy nejčastěji carsharing využívají v situacích, kdy jim v sezónních špičkách poptávky nestačí vlastní flotila.

Většina carsharingových společností nemá problém s vystavením faktury a jsou plátci DPH, takže jste-li plátce, můžete si DPH odečíst. Za použití sdíleného vozidla dostanete obyčejnou fakturu, kterou prostě dáte do nákladů, žádné účtování cesťáků a náhrad. Silniční daň
je zaplacená.

Který brněnský carsharing je nejlepší?

Srovnání carsharingu v Brně

Zde najdete přehled všech carsharingových firem, které v Brně působí. Sami si můžete vybrat, která vám vyhovuje nejvíce.

Autonapůl

Autonapůl

Autonapůl je první český carsharing s ambicí propojit postupně všechny větší města v České Republice. Všechna auta, která má firma v portfoliu, jsou v jejich vlastnictví a koupená jako nová. Průměrné stáří je pod 2,5 roku. Na výběr máte třeba i 9 místný Transit, elektromobily nebo auta s automatickou převodovkou.

Web: https://www.autonapul.cz/

 

 

AJO

AJO

AJO má v Brně několik desítek sdílených aut. Služba funguje tak, že řidič vždy vrací sdílené auto do stejné předávací oblasti, kde si ho převzal.

AJO auta patřící do oblastí Brno centrum, Brno historické a Šumavská – Kotlářská, mají oprávnění vjíždět do historického centra Brna a parkovat zde v rámci rezidentního parkování.

Web: https://www.ajo.cz/carsharing-brno

Car4Way

Car4Way

Car4Way je největší carsharing v České republice. Působí v Brně a v Praze, dohromady má k dispozici více než 1 000 nových aut. Od ŠKODA Fabia až po VW Caddy VAN. Všechna auta jsou maximálně 1 rok stará. K zapůjčení auta vám stačí jenom mobilní telefon.
CAR4WAY carsharing v Brně má k dispozici 100 aut. Všechna sdílená auta CAR4WAY mají oprávnění vjíždět do historického centra Brna a parkovat zde v rámci rezidentního parkování zdarma i po celou dobu zápůjčky.

Web: https://www.car4way.cz/carsharing

Web pro firmy: https://car4way.cz/carsharing/firemni

Brněnská Šárka

Brněnská Šárka

Brněnská Šárka je ryze brněnský carsharing. Ve vozovém parku mají nové vozy Ford Focus v pro Brno typické červené barvě. Všechna auta jsou nová, velmi dobře vybavená a k jejich vypůjčení stačí mobilní telefon s aplikací. Všechny vozy mohou parkovat v Brně v rámci rezidentního parkování zdarma.

Web: https://autosarka.cz/

Autonapůl

Autonapůl je první český carsharing s ambicí propojit postupně všechny větší města v České Republice. Všechna auta, která má firma v portfoliu, jsou v jejich vlastnictví a koupená jako nová. Průměrné stáří je pod 2,5 roku. Na výběr máte třeba i 9 místný Transit, elektromobily nebo auta s automatickou převodovkou.

Web: https://www.autonapul.cz/

 

 

Mapa brněnského carsharingu

Aktuálně dostupná sdílená auta brněnských poskytovatelů najdete na této mapě, ze které
si je můžete i přímo zarezervovat (podmínkou je předchozí registrace u carsharingu, který vybrané auto nabízí).