Vidět a být viděn!

5. 11. 2020

V současném období, kdy je sychravé počasí a posunul se čas, začala být podstatně snížená viditelnost na vozovkách, proto je důležité pro všechny účastníky silničního provozu dávat pozor, být ohleduplný a snažit se co nejvíce předvídat. Řidiče prosíme, aby se plně věnovali řízení, jezdili opatrně a byli ohleduplní. To je důležité hlavně u přechodů pro chodce, uvádí se, že při rychlosti 50km/h je šance na smrtelné zranění chodců 45%, při rychlosti 30km/h je to 5%. Je také nezbytné, aby i chodci mysleli na svoji bezpečnost a zejména na to, aby byli dobře vidět i za těchto klimatických podmínek. Nenahraditelné je třeba pestré barevné oblečení, a to ideálně v kombinaci s reflexními doplňky.

Pravidla o viditelnosti se netýkají jen chodců a řidičů motorových vozidel, ale i cyklistů. Mezi povinné reflexní prvky na kole patří přední bílá odrazka, zadní červená, oranžové odrazky na kolech a pedálech. Povinné reflexní prvky je však dobré brát jen jako potřebné minimum. Reflexní vesta při večerní projížďce na kole by neměla chybět.

Od 20. února 2016 podle nové úpravy zákona platí, že nošení reflexních prvků je pro chodce povinné v případě, že jde mimo obec, za snížené viditelnosti, po krajnici či na okraji vozovky. Ochranné reflexní prvky se musí přitom nosit tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky silničního provozu. Schovaný proužek pod bundou tedy není správná volba.

Rady pro zvýšení bezpečnosti:

  • Řidiči, buďte obezřetní, ohleduplní a věnujte se plně řízení.
  • Chodci, noste barevné oblečení a využívejte reflexních doplňků nejen mimo obec, ale i v obci.
  • Cyklisté, nezapomínejte na povinné reflexní prvky na kole.
  • Reflexní doplňky noste co nejvíce – žlutá reflexní náramková páska je skvělý začátek

Další aktuality