Janáčkovo kulturní centrum

Základní informace o projektu:

  • 1 250 lidí v hledišti
  • 200 parkovacích míst

Brněnská filharmonie má ve světě zvučné jméno. A teď bude mít konečně i adekvátní prostory, kde může hrát v plném obsazení a se špičkovou akustikou. Díky Janáčkovu kulturnímu centru se Brnu otevřou nové možnosti pro pořádání koncertů vážné hudby na světové úrovni.

Janáčkovo kulturní centrum pojme až 1 250 návštěvníků. To je dvojnásobek dosud největšího Besedního domu. Před fanoušky vážné hudby může stanout kompletní stohlavý orchestr. O akustiku, kvalitní přenosy a nahrávky se postarají nejmodernější technologie a řešení. Třešničkou

na dortu pak budou jedinečné koncertní varhany se symbolikou stromu života, vyrobené přímo na míru sálu. Celý projekt bude stát necelé 2 miliardy Kč a na jeho financování se významnou měrou podílí statutární město Brno (964 milionů Kč), Ministerstvo kultury ČR (600 milionů Kč), Brněnské komunikace (332 milionů Kč) a Jihomoravský kraj (100 milionů Kč).

Centrum vyroste na prostranství mezi ulicemi Besední a Veselá, což zajišťuje výbornou dostupnost MHD. Řidiči pak ocení možnost parkování pro 200 aut v podzemních garážích.

Časová osa

Poklepání základního kamene

2015

Zahájení stavby podzemní části

2018

Zahájení stavby nadzemní části

2022

Otevření kulturního centra

2024
Náklady (tis. Kč)
necelé 2 000 000
Investor
Statutární město Brno, Ministerstvo kultury ČR, Brněnské komunikace, Jihomoravský kraj